Menu:

Recept na španělskou paellu s olivami

Paella je velmi oblíbeným pokrmem nejen v samotném Španělsku, odkud toto skvělé jídlo pochází. Lze klidně říct, že jde o vynikající pokrm, který se vyznačuje zejména tím, že není příliš tučný a také je velmi lahodný. Receptů, které mohou dle jejich autorů pochopitelně vést ke kvalitní a zaručeně pravé španělské paelle může být celá řada.

Určitě je ovšem zapotřebí říct, že každému chutná něco jiného podle toho si může logicky paellu také zhotovit. Základem prakticky jakékoli paelly je pochopitelně rýže. Paella bez rýže je v podstatě něčím, co není možné za žádných okolností realizovat. Rýže v paelle hraje naprosto dominantní roli, jelikož když se jen člověk na samotnou paellu podívá, tak zjistí, že rýže je prakticky skoro všude. Rýže může mít pochopitelně různou barvu, která se logicky odvíjí přímo od toho, jaké ingredience se přímo v paelle nacházejí. Velmi častá je zejména žlutá barva, která pochopitelně připomíná tolik známé kari. To se ostatně do paelly může bez problémů přidat také. Jinak je ale součástí paelly klasickém koření, které je specifické právě pro vaření tohoto pokrmu. Toto koření je pochopitelně typicky španělské a lze říct, že mnohdy jej sehnat není v tuzemsku lehké. Důležitý je zejména skvělý panenský olivový olej, na kterém se paella připravuje. Tento olej může být velmi kvalitní, což je pro paellu jako takovou doslova pověstné.

Ideální je také mluvit o různých druzích paelly, které se odvíjejí zejména od mnohých ingrediencí. Ideální volbou jsou zejména mořské plody a mnohdy také i některé novinky, mezi které patří třeba hlemýždi anebo jiné speciality charakteristické pro konkrétní oblast. Určitě není ovšem dobré kombinovat rybí maso a mořské plody třeba s kuřecím masem, které tak nasaje jejich chuť a maso je jednorodé.

26. 03. 2012