Menu:

Olivy a zdraví

Současný moderní trend určuje, že je důležité být zdravý. Dnes existují mnozí odborníci přímo na zdravou výživu a na to, jak se stravovat, aby si člověk co nejvíce udržel zdravý životní styl. Velmi dobrým jídlem, které je plné vitamínů, a antioxidantů jsou zejména olivy. Tento pokrm si může dát člověk kdykoli a kdekoli. Jsou k dostání úplně po celém světě a dostupné jsou už ve skoro každém obchodě. Olivy jsou plodem velmi hezkého stromu, který se jmenuje olivovník. Původně se tato rostlina vyskytovala pouze v Asii, ale dnes je to dominantou především ve středomořských oblastech Evropy. Na našem trhu si lidé mohou pořídit hlavně velmi oblíbené zelené olivy, které se sklízejí na podzim nebo také tmavé olivy, které se sklízení v prosinci. Z těchto plodů se vyrábí mnoho druhů výrobků, které jsou zdraví velice prospěšné. To, že se olivy využívají v kuchyni, snad nemusíme připomínat, ale velmi si je lidé oblíbili i ve farmaceutické oblasti a také kosmetice.

Jedním z výrobků, který je z oliv vyráběn, je olivový olej. Tento produkt užívali již dávní Řekové, kteří olej přidávali nejen do pokrmů, ale také si s ním mazali celé své tělo. Už tenkrát věděli, že je tento olej jeden z nejzdravějších pokrmů na světě a přidávali jej snad úplně do všeho. Olivový olej by měl být nepostradatelnou součástí každé kuchyně. Existují různé druhy olivových olejů a každý si může vybrat z toho, co mu nejvíce chutná. Jsou také k dostání olivové oleje, které jsou dražší nebo levnější, to už záleží na potřebách uživatele.

Olivy a olivový olej jsou také nedílnou součástí dokonalého pokrmu, který se jmenuje paella. Toto typické španělské jídlo je vyráběno především z rýže. Je to vlastně taková obměněná varianta našeho rizota. V minulosti bylo toto jídlo každodenním pokrmem hlavně rybářů a chudých rodin, ale dnes si jej můžete dát ve všech možných formách také ve špičkové restauraci. Paella je velmi jednoduchý pokrm na přípravu a díky olivovému oleji, olivám a mnohé zelenině, která se do pokrmu přidává, je toto jídlo také velice zdravé a je doporučováno pro konzumaci také těm, co chtějí zhubnout. 

 

18. 01. 2012