Menu:

Olivový olej a zdraví

Jestliže se na olivový olej zaměříme zblízka, tak zjistíme, že se jedná o naprosto neoddělitelnou součást jak třeba španělské, tak i řecké kuchyně a některých dalších kuchyní třeba právě středomořského typu. Podobně jako víno si olivový olej středomořské národy chrání jako vlastní produkt, který je jejich majetkem a bohatstvím. Když se budeme probírat tím, jaké jsou vlastně účinky olivového oleje na lidský organismus, tak zjistíme, že jeho hlavní předností je zcela jistě to, že lze tento olej poměrně hodně lehce strávit a to, že disponuje vynikající chutí a tolik charakteristickou vůní.

Díky olivovému oleji získávají i pokrmy na lehkosti a také naprosto fenomenální vyvážené chuti, kterou se jinak pochlubit většinou nemohou. Některé pokrmy jsou s olivovým olejem naprosto neodmyslitelně spjaty. Ideální je olivový olej zejména pro dochucení různých zeleninových salátů, kterým dodá právě třeba již zmiňovanou lehkost a umí vytáhnout ze zeleniny tolik potřebné vitamíny. Volit jej lze ale také třeba na pečení anebo na vaření. Někteří lidé na olivovém oleji také fritují.

Z hlediska lidského zdraví mají již jen samotné olivy hned několik velmi blahodárných účinků. Především obsahují celou řadu vitamínů, mezi které řadíme třeba vitamíny E, A, D či K. Ideální je tak olovový olej na boj proti různým krevním chorobám a také na boj proti arterioskleróze. Zapomenout bychom neměli ani na účinky proti tolik obávané osteoporóze. Olivový olej je také do určité míry redukovat obsah cukru v krvi, což je vynikající hlavně pro diabetiky a lidmi s nadměrným cukrem v krvi.

23. 11. 2011