Menu:

Extra virgin olivový olej

Olivový olej je možné rozdělit do třech základních kategorií, které představují různé druhy tohoto typu oleje. Hodně známý je třeba takový panenský olej, který se prodává ve většině obchodů a supermarketů prakticky po celém současném světě. Panenský olivový olej je typický zejména tím, že se získává jak mechanickým, tak i chemickým způsobem a je možné říct, že většinou dochází k jeho lisování. To probíhá buď prostřednictvím kvalitního lisu, anebo se olivy lisují díky vlastní váze. Vždy se tak děje ve studeném stavu. To pochopitelně zapříčiňuje i ten fakt, že olivový olej se takto získá v poměrně menším množství a jeho cena je logicky vyšší.

Mezi lidmi je nicméně asi nejvíce rozšířený extra panenský olivový olej, který je označován anglicky extra virgin. Tento olej má svůj původ v prvním lisování a je zapotřebí říct, že se jedná o olej, který má kyselost maximálně 0,8% a je jasně identifikovatelný podle své typické žlutozelené barvy a také chuti, která je do určité míry nahořklá. Kvalitu extra panenského olivového oleje poznáme hlavně podle toho, jaké je samotné procentuální vyjádření kyselosti tohoto oleje. Čím je kyselost nižší, tím je pochopitelně olej kvalitativně lepší. Na pokrmy, jako je třeba paella, je tento olej doslova a do písmene ideální variantou. Pokud jej ale zvolme i na mnohá jiná jídla, určitě jim kvalitativně nijak neuškodíme, ba naopak jejich chuť bude mnohem lepší.

Třetím typem olivového oleje je takzvaná pomace. Jedná se o olej, který se získává z takzvaných pokrutin, tedy ze zbytků. Tento olej je schopen snést teplotu dosahující až na 210 stupňů Celsia, což určitě stojí za zmínku. Hodně důležitá je také degustace olivového oleje, která je charakteristická i třeba pro klasické či portské víno. Degustace oleje je prováděna speciálními osobami, které jsou označovány jako katadoři. Tyto osoby jsou určeny přímo na ochutnávku olejů a nezabývají se ničím jiným.

23. 11. 2011